top of page

Dance Studio 33, School of the Arts Presents

"The Little Mermaid Jr."

Order of the Show 

Overture:

Dancers: Amira Butler, Alana Scott, Jordyn Moreland, Bailey Copeland, Bentley Wallace, Zaria Rochester, Myles Rochester, Dakota Blackburn, Nathalie Weiner, Samira S, Marleigh J. Makenzie J.

 

Dance Name: “Fathoms Below”

Class: Dads Dance

Dancers: Chris Ferguson, Justin Talley, Wendell Ford, Jabari Butler, Vincent Scott, LeeKendrick Jones, Christopher Copeland, Kenneth Rochester, Dirk Engram, Jason Frederick, Brian Releford, Derrick Ward, Mike Moreland, Jonathan James

 

Dance Name: “Daughters of Triton”

Class: Mini Jazz Team

Dancers: Jordyn M., Myles R., Audrey G., Sophia S., Shania M., Lexi B., Jaide B.

 

Dance Name: “The World Above”

Class: Tiny Rockstars – Ballet Dance

Dancers: Chloe Coffen, Kamila Engram, Savannah Ford, Teagan James, Zanaya Jones, Luna-Joy Moreland, Cailyn Taylor, Dynasty Bentley, Aya Shamsid-Deen         3e

 

Dance Name: “Human Stuff”

Class: Junior Musical Theater Team

Dancers: Alana S. Amira B., Bailey C., Bentley W., Zaria R. Heaven L.

 

Dance Name: “Mermaid Party”

Class: Shining Stars – Jazz Dance

Dancers: Sophia Small, Mariam Camara, Malia Covington, Karmen Engram, Jessa Erazo-Barron, Avery Ferguson, Ke’Lani Gadson, Audrey Gibson, Imani Johnson, Skylar Neal, Reina Rochester, Tracii Talley, Bella Williams

 

Dance Name: “Part of Your World”

Class: Ballet II

Dancers: Jaide Bozeman, Harper Howard, Jordyn Moreland, Shania Morris, Myles Rochester, Alana-Cymone Scott, Ihinose Aburime, Obehi Aburime, Dakota Blackburn, Lexi Brandenburg, Amira Butler, Bailey Copeland, Heaven Lang, Remi Exeter, Zaria Rochester, Bentley Wallace

 

Dance Name: “Storm At Sea”

Class: Senior Lyrical Duet

Dancers: Nathalie W. and Marleigh J.

 

Dance Name: “Stormwatch, Two Steps from…”

Class: Ballet III

Dancers: Jordyn Moreland, Amira Butler, Bailey Copeland, Heaven Lang, Zaria Rochester, Alana-Cymone Scott, Bentley Wallace, Bria Releford, Samira Shanks, Nathalie Weiner

 

 

 

Dance Name: “Baby Shark”

Class: Tiny Rockstars – Tap Dance

Dancers: Chloe Coffen, Kamila Engram, Savannah Ford, Teagan James, Zanaya Jones, Luna-Joy Moreland, Cailyn Taylor, Dynasty Bentley, Aya Shamsid-Deen

 

Dance Name: “She’s in Love”

Class: Jazz II

Dancers: Jaide Bozeman, Harper Howard, Jordyn Moreland, Shania Morris, Myles Rochester, Dakota Blackburn, Lexi Brandenburg, Amira Butler, Bailey Copeland, Remi Exeter, Heaven Lang, Zaria Rochester, Alana-Cymone Scott, Bentley Wallace, Akenti Phillip

 

Dance Name: “Her Voice”

Class: Open Solo

Dancers: Bentley Wallace

 

INTERMISION: 15 MINUTE

 

Dance Name: “Under the Sea”

Class: Tap II

Dancers:

 

Dance Name: “Sweet Child”

Class: Jazz Solo

Dancer: Jaide Bozeman

 

Dance Name: “Train – Mermaid”

Class: Jazz III

Dancers: Jordyn Moreland, Amira Butler, Bailey Copeland, Heaven Lang, Zaria Rochester, Alana-Cymone Scott, Bentley Wallace, Bria Releford, Samira Shanks, Nathalie Weiner, Dakota Blackburn, Marleigh Johnson, Makenzie Johnson

 

Dance Name: “Poor Unfortunate Soul”

Class: Ursula and Ariel

Dancers: Bentley W., /Alana S. and Bailey C./Amira B.

 

Dance Name: “Poor Unfortunate Souls (Tendu 3)”

Class: Pointe I

Dancers:

 

Dance Name: “I want the Good Times Back (Reprise)”

Class: Tiny Rockstars – Jazz Dance

Dancers: Chloe Coffen, Kamila Engram, Savannah Ford, Teagan James, Zanaya Jones, Luna-Joy Moreland, Cailyn Taylor, Dynasty Bentley, Aya Shamsid-Deen

 

 

Dance Name: “Kiss the Girl”

Class: Junior Lyrical Dance Team

Dancers: Dakot B., Amira B. Alana S., Bailey C., Bentley W., Heaven L., Zaria R., Harper H., Jordyn M., Taj S.

 

Dance Name: “Beyond My Wildest Dreams”

Class: Shining Stars – Ballet Dance

Dancers:

 

Dance Name: “Poor Unfortunate Souls (Reprise)

Class:  Ursula and Ariel

Dancers:

 

Dance Name: “The Little Mermaid (Drill Mix) and Groove Me”

Class: Hip-Hop II

Dancers:

 

 

Dance Name: “Swimming”

Class: Acro II

Dancers:               ]

 

 

Dance Name: “Final”

Class: Full Cast

 

  1. Jaide Bozeman sc

  2. Harper Howard mc

  3. Ahadi Johnson mc

  4. Jordyn Moreland sc

  5. Shania Morris sc

  6. Makaylah O'Neal LC

  7. Myles Rochester sc

  8. Ihinose Aburime sc

  9. Obehi Aburime sc

  10. Dakota Blackburn mc

  11. Lexi Brandenburg sc

  12. Amira Butler LC

  13. Bailey Copeland mc

  14. Remi Exeter LC

  15. Heaven Lang LC

  16. Zaria Rochester LC

  17. Alana-Cymone Scott

  18. Bentley Wallace LC

  19. Taj Smith LC

  20. Makenzie Johnson LC

  21. Marleigh Johnson LC

  22. Bria Releford mc

  23. Samira Shanks LC

  24. Nathalie Weiner LC

  25. Akenti Phillip LC

  26. Mariam Camara sc

  27. Malia Covington sc

  28. Karmen Engram XSC

  29. Jessa Erazo-Barron sc

  30. Avery Ferguson XSC

  31. Ke’Lani Gadson sc

  32. Audrey Gibson XSC

  33. Imani Johnson XSC

  34. Skylar Neal sc

  35. Reina Rochester XSC

  36. Sophia Small sc

  37. Tracii Talley sc

  38. Bella Williams XSC

  39. Chloe Coffen XSC

  40. Kamila Engram XSC

  41. Savannah Ford XSC

  42. Teagan James XSC

  43. Zanaya Jones XSC

  44. Luna-Joy Moreland XSC

  45. Cailyn Taylor XSC

  46. Dynasty Bentley XSC

  47. Aya Shamsid-Deen XSC

  48. Justin Talley – Dad Dance

  49. Wendell Ford – Dad Dance

  50. Jabari Butler – Dad Dance

  51. Vincent Scott – Dad Dance

  52. LeeKendrick Jones – Dad Dance

  53. Christopher Copeland – Dad Dance

  54. Kenneth Rochester – Dad Dance

  55. Dirk Engram – Dad Dance

  56. Jason Frederick – Dad Dance

  57. Brian Releford – Dad Dance

  58. Derrick Ward – Dad Dance

  59. Mike Moreland– Dad Dance

  60. Jonathan James – Dad Dance

  61. Chris Ferguson – Dad Dance

Contact

I'm always looking for new and exciting opportunities. Let's connect.

123-456-7890 

bottom of page